Až půjdete s rodinou na procházku nebo delší výlet do podzimní krajiny, nasbírejte si pod vzrostlými stromy kaštanů a dubů krásně hnědé a lesklé, jakoby naleštěné, kaštany a žaludy. Je jich pod spadaným barevným listím dost a dost. Mají různé tvary, odstíny a velikosti. Jsou hlavně potravou na zimu pro zvířata, ale pár kousků si určitě můžeme odnést domů také.
Dobré je si už předem naplánovat a představit, jaká zvířátka si budete chtít z nich vyrobit, a podle toho vybírejte, abyste měli dostatek potřebného materiálu. Například velké kaštany se hodí na tělíčko, menší na hlavu a úplně malé na tlapky, uši nebo ocásek. Kaštany a žaludy se kombinují a různě spojují pomocí krátkých a dlouhých špejlí nebo se mohou použít i párátka či sirky. Uvidíte-li na keřích červené šípky nebo na cestě malé zelené či jinak barevné lístky, zajímavé větvičky – i ty se mohou pro tvoření dobře hodit. Figurky zvířátek potom jimi pěkně doplníte a ozdobíte.Čerstvě napadané kaštany a žaludy se dají poměrně snadno propíchnout třeba vývrtkou na víno nebo je možné do nich udělat dírky malými špičatými nůžkami. Do dírek pak postupně napícháme špejle, sirky nebo párátka. Důležité je dávat pozor a pracovat opatrně, abychom se nezranili.
Vyrobte společně s dětmi například srnečky, jeleny, zajíčky, ježky, koně, medvědy, žirafy, pejsky, kočky a jiná zvířátka. Napadne-li vás vytvořit i něco dalšího – třeba panáčka, ohradu nebo cokoli jiného, fantazii se meze nekladou. Inspirovat se lze také na internetových stránkách. Hotové výtvory si pak děti mohou vystavit na stůl nebo poličku ve svém pokojíku. Když si s nimi budou hrát, uvidíte, že se od hraní nebudou chtít ani odtrhnout, jak je zvířátka nadchnou a zabaví. A my dospělí si můžeme dát dva tři kaštany pro dobrý spánek pod polštář nebo jen do kapsy bundy či kabátu pro dobrou náladu.