Mnoho lidà se za klávesnicà chová úplnÄ› jinak, než je tomu v pÅ™ÃpadÄ›, že s nÄ›kým mluvà s oÄà do oÄÃ. Za monitorem poÄÃtaÄe jsme vÄ›tÅ¡inou odvážnÄ›jšà a mnohem vÃce si dovolÃme. Je to pÅ™edevÅ¡Ãm proto, že internet považujeme v podstatÄ› za anonymnà – nikdo nemůže vÄ›dÄ›t, že jsme to právÄ› my, kdo zde pÃÅ¡e. A to se rozhodnÄ› prakticky každému lÃbÃ. NemusÃme se tak totiž stydÄ›t za svůj vzhled Äi původ a můžeme být v podstatÄ› tÃm, kým chceme.
Â
Otázkou vÅ¡ak je, zda je ona anonymita skuteÄnÄ› tak velká, jak si myslÃme. Ukazuje se totiž, že to s nà nenà až tak žhavé, jak by se mohlo na prvnà pohled zdát, a že je možné naÅ¡i skuteÄnou identitu zjistit mnohem snadnÄ›ji, než bychom si mohli myslet.
Â
Â
JistÄ›, pravdou je, že běžný uživatel, se kterým se napÅ™Ãklad dohadujeme na diskusnÃm fóru, nÄ›co takového nedokáže. VÄ›tÅ¡ina lidà nemá potÅ™ebné znalosti a vybavenÃ, aby mohli zjistit napÅ™Ãklad to, odkud byla zpráva poslána. OvÅ¡em policie a jiné složky státnÃho aparátu, to už je nÄ›co zcela jiného. Zde již majà odbornÃky i potÅ™ebné technologie k tomu, aby zjistili, kdo se za monitorem skrývá.
Â
To je potÅ™eba si uvÄ›domit, pokud napÅ™Ãklad popisujeme, jak jsme udÄ›lali nÄ›co nezákonného. Pokud je onen Äin dostateÄnÄ› závažný, dovedou nás velmi snadno identifikovat, a rozhodnÄ› za nÄ›j zaplatÃme. To platà zvláštÄ› v dneÅ¡nà dobÄ›, kdy máme mobilnà telefony, které nás sledujà v podstatÄ› na každém kroku, aniž bychom si to uvÄ›domovali.
Â
Â
JistÄ›, jednou z možnostà je využÃt služeb napÅ™Ãklad anonymnÃch internetových kaváren, avÅ¡ak tÄ›ch již ani zdaleka tolik nenÃ. NavÃc jsou vÄ›tÅ¡inou monitorované, takže nenà až takový problém zjistit, kdo sedÄ›l u daného poÄÃtaÄe ve chvÃli, kdy z nÄ›j byla ona zpráva odeslána.
Â
Je tedy rozhodnÄ› dobré myslet na to, že nic nenà tak bezpeÄné, jak by se mohlo zdát. Ani internet. Proto bychom si mÄ›li dávat pozor na to, co tam pÃÅ¡eme. Nenà to totiž jen policie, která má k tÄ›mto technologiÃm pÅ™Ãstup.