Kdy bychom měli používat mlhovky

Jednou z hlavních zásad bezpečnosti na silnici je to, že by naše vozidlo mělo být za všech okolností jasně viditelné. K tomu nám slouží především světla, a je to i důvod, proč musí být nyní ze zákona puštěna vždy, když auto někam jede.

 

Ovšem každý ví, že na autě nenajdeme jen klasické světlomety, nýbrž i ty mlhové. Ty se liší především svou intenzitou. Jednoduše řečeno, jsou mnohem silnější. Poněkud odlišná je také jejich barva – zatímco ta klasická mají běžnou žlutou, mlhovky mají modrý nádech.

 

Na rozdíl od těch běžných však tato nemusí být zapnuta vždy, ba dokonce ani nesmí být. Naopak jejich použití má poměrně přísná pravidla, neboť za určitých okolností mohou ostatní řidiče dokonce ohrozit. Bohužel, mnoho lidí právě v tomto dělá chyby, které mohou ostatní značně ohrozit.

 

klasická světla a mlhovky

 

Jak již z jejich názvu vyplývá, měli bychom je použít především za mlhy. Ta totiž značně snižuje viditelnost, a klasická světla ji neprorazí tak, aby byla vidět z dostatečné vzdálenosti. Proto je potřeba silnější zdroj světla.

 

V úvahu je však samozřejmě nutné vzít i hustotu mlhy. Pokud je pouze řídká a je i tak relativně dobře vidět, neměli bychom mlhovky prakticky vůbec zapínat, s výjimkou případů, kdy jedeme velkou rychlostí například po dálnici. Při husté mlze je však jejich použití nezbytné, zvláště pokud je zároveň noc.

 

mlha na silnici

 

Zapnuté by však neměly být v žádném případě v obci. Ta má totiž pouliční osvětlení, které často stačí. Navíc je v ní provoz podstatně větší, a silné světlo by snadno oslnilo řidiče protijedoucího auta. Ten by tak velmi snadno mohl nabourat.

 

To je ostatně také důvod, proč je nutné je vypnout, když vidíme, že se k nám blíží jiný vůz. Silné světlo zářící prakticky do očí v už tak mizerné viditelnosti rozhodně není nic příjemného, a může snadno způsobit dopravní nehodu.

 

Proto je dobré tento typ světla používat vždy s rozmyslem. Může totiž život stejně snadno zachránit, jako vzít.