Psychologie obecná je základním kamenem při studiu této vědy. Vymezuje základní termíny a kategorie. Tvoří tak metodologický základ tohoto učení. Zkoumáním obecných zákonitostí pozornosti, kognitivních procesů či paměti. Mnozí studenti se s ní setkali už na střední škole. A ve většině případů je učení zaujalo natolik, že se rozhodli v něm pokračovat i na škole vysoké. Psychologie osobnosti a rovněž psychologie sociální vzbuzuje velký zájem o toto studium. Vývojem lidského jedince se už od období prenatálního se zabývá psychologie vývojová. Vnímání a hodnocení světa, které je závislé na celoživotním rozvoji motoriky, schopnosti chápat symboly, vývoji inteligence a sociálního učení.
Hodně záleží, jak se osobnost chová už od dětství ve společnosti druhých. Rovněž je důležitá doba dospívání. Přes kterou vchází do dospělosti. Aplikovaný obor gerontopsychologie se zaměřuje na lidské stáří. A na psychické problémy provázející toto období. Zkoumáním osobnosti jedince se zabývá psychologie osobnosti. Ta navazuje na obecnou psychologii, která rovněž sleduje vnitřní uspořádání a dynamiku psychických procesů každého z nás. Jako členové sociálních skupin se formujeme v lidské osobnosti, které se navzájem vyučují spolupráci. Na to navazuje psychologie sociální. Pro kterou je používán jednoduchý vzorec.
Já – ty. Já – my – oni. Protože se celý život pohybujeme mezi lidmi, hodně záleží na vzájemném chování. Na způsobu vnímání, sociálního podporování, ovlivňování, pomoci druhým. Z těchto základních postojů lze rozpoznat, na jakém stupni vývoje se jednotlivec nachází. Psychologie srovnávací má širší záběr. Zkoumá formy soužití u jednotlivých druhů. Včetně člověka. Zvířecí říše je v ní nápomocná při srovnání s chováním ve smečce lidské. Kdy často se jednotlivec pasuje coby její vůdce a cvičí celou rodinu. Psychopatologie se na obecné úrovni zaobírá psychickými poruchami. Ať už osobnostních či kognitivních funkcí. Vzhledem k tomu, že se zabývá i diagnostikou, terapií a prevencí je zařazována mezi aplikované obory.